Uudised

Vesaki tähistamine – mai 2011

wesak_2010Pühapäeval, 15. mail kell 14.00-16.30

Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame sel päeval koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu.

Tänavuse Vesaki teema on “Palverännak”. Ettekannetega esinevad:

Märt Läänemets (Tartu Ülikool, Budismi Instituut)
Palveränd kui vaimse arengu sümbol (“Põimiksuutra” näitel)
Palveränd on “Põimiksuutra” läbiv motiiv. Suutra kangelase, noormees Sudhana, kuju esindab kõiki vaimseid otsijaid, kes on motiveeritud vaimsele arengule ja kõikide olendite aitamisele, st asuma bodhisattvateele. Sudhana palverännu sihtpunktid on vaimsed õpetajad – hüvesõbrad. Igalt õpetajalt saab ta uusi õpetusi, nii on tema rännak ühe õpetaja juurest teise juurde pigem vaimne teekond ülenevas joones, kui pelk pühapaikade külastamine. Teekonna lõppsihiks on bodhisattva ideaal – Samantabhadra ehk “Üleni Hea”. Selleni jõudmine ei tähenda aga teekonna lõppu, vaid uue teekonna algust bodhisattvateel kõikide olendite hüvanguks. “Põimiksuutrast” on inspiratsiooni saanud mitmed tegelikud palverändajad, näiteks 7. sajandi hiina rändur Xuanzang.

Alari Allik (Tallinna Ülikool, Tallinna zen kogukond)
Saigyō palverännak Shikoku saarele
Saigyō (1118-90) on arvatavasti kõige kuulsam keskaegne jaapani luuletaja, kes on tuntud oma pikkade palverännakute poolest Kumanosse, Shikoku saarele ja Ise aladele. Oma rännuteedel kirjutas ta erinevates pühades paikades eessõnadega varustatud luuletusi, mis annavad meile aimu 12. sajandil elanud budistide askeetlikust elulaadist.

Vaddhaka (Triratna Budistlik Kogukond, Budakoda)
Buddha jälgedes
2011. aasta veebruaris käis Vaddhaka palverännakul Põhja-India erinevates piirkondades, kus Šākjamuni Buddha elas, virgus, õpetusi jagas ja suri. Vaddhaka seob oma kõnes mõned olulisimad Buddha õpetused erinevate kohtadega, mida ta palverännaku ajal külastas.

Vesaki tähistamise kavaga tutvumiseks kliki siin.

Kohapeal taimetoidusuupisted ja joogid.
Kõik budismihuvilised on teretulnud!

Luha 1 asub Luha ja Koidu tänavate nurgal. Parkimine Luha tänaval on pühapäeval tasuta.

Lisainfo: 52 11 284, taivo(ätt)budakoda.ee