Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta mais koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu. Sarnaseid Vesaki tähistamisi on Budakojas toimunud 2005. aastast alates ja tihti on neil tähistamistel keskne teema.

Vesaki – Buddhapäeva tähistamine – mai 2023
Laupäeval, 13. mail kell 14.00-18.00 Umbusi budismi keskuses Põltsamaal
Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta maikuus Budakojas Vesakit – Buddha virgumist ja elu. Sel aastal toimub Buddhapäeva tähistamine Umbusi budismi keskuses Põltsamaal. Sarnaseid Vesaki tähistamisi on Budakojas toimunud 2005. aastast alates ja tihti on neil tähistamistel keskne teema.
Sel aastal on tähtpäeva teemaks „Müüt ja rituaal minevikus ja kaasajas” ja sel teemal kõnelevad Märt Läänemets, Valdur Mikita, Kadri Raudsepp ja Dharmacharin Vaddhaka.
- Märt Läänemets: Chan‘i müüdid ja müüdid chan‘ist.
Ettekandes räägitakse chan-budismi ümbritsevatest müütidest ja lugudest, mis on tekitanud hulga tõde moonutavaid ettekujutusi sellest Ida-Aasia budistliku kultuuri meetodist ja traditsioonist. Juttu tuleb ka chan‘i pärimuslugudest, millel on suur tähtsus õpetuse edasiandmisel. - Valdur Mikita: Korilase kohtumine kunstmõistusega ehk digirahva huiked neoliitilisel maastikul.
Illitillukesi mõttenigerikke eestlaste müüdiloomest - Kadri Raudsepp: Rituaal kui budistliku mõtte järjepidevuse hoidja Tiibeti budismi näitel, selle (mitte)ülekandumine lääne kultuuriruumi
Nagu teada, on Tiibeti vadžrajaana budismis rituaalidel ja loomismüütidel äärmiselt suur roll. Öeldakse, et budismi allakäiguaegadel tuleb elus hoida vähemalt rituaali, mis on kui kodeeritud struktuur, mis aitab rohkem mõistjal taas selle tõelist tähendust ‒ vabanemisteed virgumiseni ‒ üles leida. Eelkõige väljastpoolt vaatajad võivadki Tiibeti vadžrajaana budismi pidada koormavalt ritualistlikuks, kus virgumise tähendus on kaduma läinud. Seda vaadet võimendab ka tänapäeva lääne kultuuriruumi jõudnud Tiibeti budism, kus harjutajad tihtipeale harjutustekstide sügavamat tähendust ei tea. Vaatamata kõigele ei tohi aga unustada, et rituaalid võivad endiselt olla võtmeks, mis tegelikkuse tähenduse luku avavad. - Dharmacharin Vaddhaka: Buddha kui müüdilooja.
Buddha oli osav müüdilooja ja jutuvestja. Ta teadis, et müüdid kannavad eneses püsivaid õpetusi, mis on ajatult tõesed ja olulised. Tema müüdiloome oskusi aitavad meil tundma õppida kolm lugu. Ühes neist kirjeldab Buddha viha ja selle tagajärgi. Teises loos õpetab ta olemasolu põhitõdesid. Kolmandas loob ta aja jooksul mõjusa rituaalse tähenduse omandanud käeliigutuse tekkeloo. Kuid ühel korral Buddha alahindas igapäevaste rituaalide olulisust rahva seas. Isegi Buddha Šakjamuni võib eksida!
Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitab Liis Jürgens.
Kohapeal on avatud taimetoidusuupistete kohvik.
Kõik huvilised on teretulnud!
Umbusi budismi keskuse asukoha kohta leiab rohkem informatsiooni nende kodulehelt: https://umbusikeskus.wordpress.com/contact/
Varasemaid Vesaki tähistamisi:
- 2022. aastal tähistasime Buddhapäeva heasoovlikkuse- ja kaastundeteemalise mõtluspäevaga.
- 2021. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Üks puu, mitu haru” ja sel teemal kõnelesid Märt Läänemets, Leho Rubis, Alari Allik ja Vaddhaka. Põhja-India klassikaline muusika kõlas Leho Rubise esituses. 2021. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt.
- 2020. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Kaastunne ja mõistmine” ja sel teemal kõnelesid Teet Toome, Herdis Fridolin ja Hasso Krull. Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitas Liis Viira. 2020. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt.
- 2019. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Teisel pool sõnu” ja sel teemal kõnelesid Alari Allik, Helena Tulve, Hasso Krull ja Jnanakara. Muusikalised vahepalad india flöödil kõlasid Leho Rubise esituses.
- 2018. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks oli “Vabaduse maitse”. Vabaduse teemal kõnelesid Märt Läänemets, Alari Allik ja Vaddhaka. Muusikalised vahepalad harfil kõlasid Liis Viira esituses ja vokaaliga panustas Merle Hillep.
- 2017. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Kohalikku kuulates” ja vaateid teemale jagasid Märt Läänemets, Alari Allik, Doris Kareva ja Bodhikara. Muusikalised vahepalad harfil kõlasid Liis Viira esituses. Ürituse meenutusi pildis ja helis leiab siit lingilt.
- 2016. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Buddha ja mets” ja sel teemal kõnelesid Hasso Krull, Herdis Fridolin, Alari Allik ja Bodhikara. Muusikalisi vahepalasid harfil esitas Liis Viira. 2016. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt.
- 2015. aasta tähtpäeva teemaks oli vaimse inspiratsiooni allikad ja sel teemal kõnelesid Märt Läänemets, Alari Allik, Monica-Linde Klemet ja Bodhikara.
- 2014. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks oli luule Idast ja Läänest, mis inspireerib meid budistlike õpetuste harjutamisel. Luulekatkendeid valisid Märt Läänemets, Jaanus Valk, Elli Feldberg, Vaddhaka ja Bodhikara. Muusikalised vahepalad kõlasid Leho Rubise esituses.
- 2013. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Budismi tulevik”. Vaateid budismi tulevikule jagasid Kati Kivimaa, Alari Allik, Teet Toome ja Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma). Ürituse kava leiab siit lingilt.
- 2012. aasta Vesaki teemaks oli “Virgumise kujutamine” ja sel teemal kõnelesid Leho Rubis, Nagašila (Helsingi budistlikust keskusest) ja Doris Kareva. Ürituse kava leiab siit lingilt.
- 2011. aastal oli keskseks teemaks palverännumotiivid budismis (Märt Läänemets käsitles seda „Põimiksuutra“ valguses; Vaddhaka vaatles palverändu kaasaja Indias; Alari Allik rääkis palverännakust jaapani luuletaja Saigyō näitel.) Ürituse kava leiab siit lingilt.
- 2007. aasta teemaks oli budistlik looduseteemaline luule läbi ajastute (ürituse raames kõlasid nii tõlgitud värsid eri Kagu-Aasia kultuuridest kui ka Jaan Kaplinski esituses tema enda luulet).
Share the post "Vesaki – Buddhapäeva – tähistamine"