Vesaki – Buddhapäeva – tähistamine

vesakJärgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta mais koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu. Sarnaseid Vesaki tähistamisi on Budakojas toimunud 2005. aastast alates ja tihti on neil tähistamistel keskne teema. 


Buddhapäeva tähistamine laupäeval, 18. mail

Buddhapäeva ehk Vesaki tähistamine toimub sel aastal laupäeval, 18. mail kell 14.00-18.00 Umbusi budismi keskuses Põltsamaal.

Selle aasta tähtpäeva teemaks on „Virgumise teel üksi ja ühiselt. Üksiolek, sõprus ja kogukond vaimsel teel” ja sel teemal kõnelevad Teet Toome, Hasso Krull, Alari Allik, Liis Jürgens ja Leho Rubis.

  • Teet Toome: Kaastunne – kas teiste või enda jaoks?
    Kaastunne on budismis põhiline positiivne suhtumine, mis seotud teiste olenditega. See on ka üks olulisemaid harjutusi, et jõuda virgumisele. Kumb on siis olulisem, kas kaastunde rakendamine ühiskondlikes suhetes või inimese isiklikus vaimses arengus? Kas virgumine on kollektiivne või individuaalne nähtus?
  • Hasso Krull: Iivan Tuhkapusja ja mõisa aida võtmed.
  • Ärkvelolekul on muinasjuttudes eriline tähendus. Ilmselt viitab see meeleselgusele või mõnele meeleselguse aspektile. Kuid sellest veel ei piisa. Õigel hetkel tuleb küsida ka õige küsimus, ületada üks lävi.
  • Alari Allik: Kogukonna tähendus Dōgeni “Tõelise dharmasilma varakambris”
  • Liis Jürgens ja Leho Rubis vestlevad üksi ja ühiselt musitseerimisest.

Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitab Liis Jürgens. Liisi juhendamisel on üritusel kavas ka spontaanne helikohalolu workshop. Võta kaasa lauluhääl või mõni instrument (kasvõi lapse kõristi)! 

Kohapeal on avatud taimetoidusuupistete kohvik.

Umbusi budismi keskuse asukoha kohta leiab rohkem informatsiooni nende kodulehelt: https://umbusikeskus.wordpress.com/contact/

Kõik huvilised on teretulnud!

Kui sul on võimalik Tallinna või Tartu poolt tulles teistele osalejatele oma autoga küüti pakkuda või oled huvitatud kaasasõidu võimalusest, kirjuta palun hiljemalt reedel, 17. mail meiliaadressil .

Lisainfo: 52 11 284,



Varasemaid Vesaki tähistamisi:

  • 2022. aastal tähistasime Buddhapäeva heasoovlikkuse- ja kaastundeteemalise mõtluspäevaga.
  • 2021. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Üks puu, mitu haru” ja sel teemal kõnelesid Märt Läänemets, Leho Rubis, Alari Allik ja Vaddhaka. Põhja-India klassikaline muusika kõlas Leho Rubise esituses. 2021. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt.
  • 2020. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Kaastunne ja mõistmine” ja sel teemal kõnelesid Teet Toome, Herdis Fridolin ja Hasso Krull. Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitas Liis Viira. 2020. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt.
  • 2019. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Teisel pool sõnu” ja sel teemal kõnelesid Alari Allik, Helena Tulve, Hasso Krull ja Jnanakara. Muusikalised vahepalad india flöödil kõlasid Leho Rubise esituses.
  • 2018. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks oli “Vabaduse maitse”. Vabaduse teemal kõnelesid Märt Läänemets, Alari Allik ja Vaddhaka. Muusikalised vahepalad harfil kõlasid Liis Viira esituses ja vokaaliga panustas Merle Hillep.
  • 2017. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Kohalikku kuulates” ja vaateid teemale jagasid Märt Läänemets, Alari Allik, Doris Kareva ja Bodhikara. Muusikalised vahepalad harfil kõlasid Liis Viira esituses. Ürituse meenutusi pildis ja helis leiab siit lingilt.
  • 2016. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Buddha ja mets” ja sel teemal kõnelesid Hasso Krull, Herdis Fridolin, Alari Allik ja Bodhikara. Muusikalisi vahepalasid harfil esitas Liis Viira. 2016. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt.
  • 2015. aasta tähtpäeva teemaks oli vaimse inspiratsiooni allikad ja sel teemal kõnelesid Märt Läänemets, Alari Allik, Monica-Linde Klemet ja Bodhikara.
  • 2014. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks oli luule Idast ja Läänest, mis inspireerib meid budistlike õpetuste harjutamisel. Luulekatkendeid valisid Märt Läänemets, Jaanus Valk, Elli Feldberg, Vaddhaka ja Bodhikara. Muusikalised vahepalad kõlasid Leho Rubise esituses.
  • 2013. aasta Buddhapäeva teemaks oli “Budismi tulevik”. Vaateid budismi tulevikule jagasid Kati Kivimaa, Alari Allik, Teet Toome ja Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma). Ürituse kava leiab siit lingilt.
  • 2012. aasta Vesaki teemaks oli “Virgumise kujutamine” ja sel teemal kõnelesid Leho Rubis, Nagašila (Helsingi budistlikust keskusest) ja Doris Kareva. Ürituse kava leiab siit lingilt.
  • 2011. aastal oli keskseks teemaks palverännumotiivid budismis (Märt Läänemets käsitles seda „Põimiksuutra“ valguses; Vaddhaka vaatles palverändu kaasaja Indias; Alari Allik rääkis palverännakust jaapani luuletaja Saigyō näitel.) Ürituse kava leiab siit lingilt.
  • 2007. aasta teemaks oli budistlik looduseteemaline luule läbi ajastute (ürituse raames kõlasid nii tõlgitud värsid eri Kagu-Aasia kultuuridest kui ka Jaan Kaplinski esituses tema enda luulet).

 

[nggallery id=23] 2017. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks oli “kohalikku kuulates” ja sel teemal kõnelesid Märt Läänemets, Alari Allik, Doris Kareva ja Bodhikara. Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitas Liis Viira. 2017. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt
[nggallery id=22] 2016. aasta Vesaki tähistamise keskseks teemaks oli oli “Buddha ja mets” ja sel teemal kõnelesid Hasso Krull, Herdis Fridolin, Alari Allik ja Bodhikara. Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitas Liis Viira.  2016. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt. 
[nggallery id=21] 2014. aasta Vesaki tähistamise keskseks teemaks oli luule idast ja läänest, mis inspireerib meid budistlike õpetuste harjutamisel. Luulekatkendeid valisid Alari Allik, Märt Läänemets, Jaanus Valk, Elli Feldberg, Vaddhaka ja Bodhikara. Tiibetikeelsed austusvärsid Buddhale kõlasid laama Sangyas’e esituses. 
[nggallery id=18] 2013. aasta Buddhapäeva tähistamise teemaks oli “budismi tulevik”. Sõnavõttudega esinesid Kati Kivimaa, Alari Allik, Teet Toome ja Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma). Ürituse kava leiab tutvumiseks siit lingilt.
[nggallery id=2] 2012. aasta Vesaki tähistamise teemaks oli “virgumise kujutamine” ja sel teemal kõnelesid Leho Rubis, Nagašila (Helsingi budistlikust keskusest) ja Doris Kareva.
[nggallery id=4] 2011. aastal oli Vesaki keskseks teemaks palverännumotiivid budismis (Märt Läänemets käsitles seda „Põimiksuutra“ valguses; Vaddhaka vaatles palverändu kaasaja Indias; Alari Allik rääkis palverännakust jaapani luuletaja Saigyō näitel.)
[nggallery id=7]
[nggallery id=6] 2007. aasta Vesaki teemaks oli budistlik looduseteemaline luule läbi ajastute (ürituse raames kõlasid nii tõlgitud värsid eri Kagu-Aasia kultuuridest kui ka Jaan Kaplinski esituses tema enda luulet).

[juiz_sps buttons=”facebook, google”]