Uudised

Vesaki – Buddhapäeva – tähistamine 2013

Päeva teema: Budismi tulevik

Päeva teema: Budismi tulevik

Pühapäeval, 12. mail kell 14.00-16.30. Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta maikuus koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu.

Seekordse Vesaki keskseks teemaks on budismi tulevik ning sellest kõnelevad Kati Kivimaa, Alari Allik, Teet Toome ja Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma).

  • Kati Kivimaa: “Budismi tulevik ja naised”. 2009. aasta rahuteemalisel tippkohtumisel Vancouveris ütles Dalai Lama järgmised kuulsaks saanud sõnad: “The world will be saved by the Western woman” – “Maailma päästjaks saab lääne naine”. Ütlus, mille kontekstina on esile toodud nii konkreetsel rahukohtumisel viibinud silmapaistvaid naisliidreid kui ka läänemaailmas elavate naiste võimalusi, ei ole ajast etteruttav tunnustus. Pigem viitab see vajadusele suurendada naiste, sh budistlike naiste, osakaalu tegevustes ja otsustustes, millest sõltub maailma tulevik. Läänemaailmas on naiste osakaal mitte ainult harjutajate, vaid ka budistlike õpetajate ja vaimse elu juhtide seas järjekindlalt kasvanud. Milliseid väljakutseid esitab kokkupuude budistlike õpetustega lääne kultuuris kasvanud naistele? Ja teiselt poolt vaadatuna: kuidas on naiste kasvav tähtsus seotud budismi tulevikuga?
  • Alari Allik: “Budistlik eetika moodsas maailmas”. Kuidas suhtuda eutanaasiasse? Mida arvata kloonimisest? Kas samasooliste inimeste abielu peaks olema lubatud? Jaapani budismis on tihti välditud üheseid vastuseid sellistele küsimustele. Rõhutatakse, et iga harjutaja peab ise jõudma äratundmisele, kuidas ühes või teises olukorras käituda. Kas budistlik vaade elule, mis sunnib inimest teadvustama oma käitumise algpõhjuseid, aitaks lahendada mitmeid tänapäeva inimesi rõhuvaid eetilisi probleeme? Alari läheneb sellele küsimusele moodsate Jaapani budistlike mõtlejate kaudu.
  • Teet Toome: “Budistlik taassünnikäsitlus ja „Lootossuutra“ õpetused”. Mida olulist on taassünnikäsitlustel ja Lootossuutra õpetustel öelda meile kaasajas?
  • Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma): “Kujutledes tuleviku budismi”. Albert Einstein olevat uskunud, et just budism võiks kokku sobida tuleviku inimese religioossusega. Kuid millised on budismi ellujäämisvõimalused tulevikus tegelikult? Vaadeldes budismi globaalset muutumist ühiskonnas, poliitikas ja ka filmimaastikul, püüab Chipamong Chowdhury tuleviku budismist kujutluspilti luua.

Ürituse kava leiab tutvumiseks siit lingilt.

Kohapeal taimetoidusuupisted ja joogid.
Kõik budismihuvilised on teretulnud!

Luha 1 asub Luha ja Koidu tänava nurgal. Parkimine Luha tänaval on pühapäeval tasuta.

Lisainfo: 52 11 284,