Vaddhaka tutvustab oma artikleid

Ma olen innukas budismialaste raamatute lugeja. Mulle meeldib ka kõneleda budismist, leides inspiratsiooni sellest, mida loen ning küsimustest, mis jõuavad minuni Budakoda külastavatelt inimestelt. Et oma kõne ette valmistada, kirjutan mõtted paberile ja püüan seejärel neid korrastada. See võib olla tasakaalustav kogemus, sest kui sel viisil ette valmistada, märkan seda, et ma ei tea. Avastan mõttekäike, mida võib pidada põhjendatuks ja neid, mille suhtes ma pole kindel. Paaril viimasel aastal olen seda protsessi läbinud palju kordi; vahest korrates kõnesid ja siis naastes nende kõnede juurde, leian tihti, et see mida pidasin varem lõpetatuks, ei ole lõpetatud ja vajab muutmist.

Ma olen leidnud, et pastaka kasutamine oma mõtete paberile koondamiseks on mu jaoks loovam lähenemine kui kanda mõtteid otse arvutisse. Kuid aja möödudes, kui ma olen enam rahul kõne või kirjatükiga, leiavad need tee ka arvutisse. Ja seeläbi saab neid jagada laiemalt teistega. Muidugi ei tee see neid seetõttu lõpetatuks ega tähenda seda, et need ei vajaks ühel ajahetkel muutmist, kuid see tähendab seda, et antud ajahetkel, olen ma nende kirjatükkidega piisavalt rahul, märkimaks mu praegust mõtlemist erinevatel teemadel.

Kui loete neid kõiki, saab selgeks, et ma olen lääne budist ja et pean oluliseks lääne ajaloolist teadlikkust. Samas hindan ka mitte-ajaloolistes ja müütilistes ülestähendustes sisalduvaid tähendusi ja leian innustust kõikidest ida budistlikest traditsioonidest. Võimalik, et mu eelistused kalduvad paali kaanoni varajase budismi suunas, sest ma usun, et kõigi põhiliste budismi ideede ja harjutuste lätted on seal, kuid ma olen samuti inspireeritud bodhisattva ideaalist ja mahajaana rikkast kujutlusmaailmast.

Olen samuti huvitunud kaasaja teaduse ja budismi kokkupuuteist – eriti neuroteaduste ja psühholoogia vallas ning igapäevase tähelepanelikkuse harjutamisel.

Loodan, et mul õnnestub siia artiklite hulka lisada aja jooksul ka uusi. Kui teil on mõtteid-kommentaare, palun kirjutage mulle inglise keeles. Mu eesti keel ei ole selliste teemade käsitlemiseks piisavalt hea. Igal juhul loodan, et leiate midagi väärtuslikku nendest kirjutistest.

E-mail:

Dharmachari Vaddhaka
detsember 2010

> Vaddhaka artiklite loetelu leiab siit.