Uudised

Dzongsar Jamyang Khyentse “Mis teeb budistist budisti?”

mis-teeb-budistist-budistiKirjastus Valgus, 2010

„Ah et oled enda arvates budist? Mõtle veel kord järele. Selles värskendavas ja mõtlemapanevas raamatus heidab tiibeti budistlik õpetaja Dzongsar Khyentse väljakutse kogu budistlikule maailmale, paljastades üldlevinud eksiarvamused, stereotüübid ja ettekujutused. Tavatu sõnajõu ja originaalsusega toob ta esile budismi olemuse neljas lihtsas punktis, mille esitab lugejale rea küsimuste vormis.

  • Kas oled nõus sellega, et kõik on püsitu ning pole olemas mingit algainet ega –ideed, mis oleks püsiv?
  • Kas oled nõus sellega, et kõik emotsioonid põhjustavad piina ja kannatusi ja pole olemas emotsiooni, mis oleks puhtal kujul nauditav?
  • Kas oled nõus sellega, et kõik nähtused on illusoorsed ja tühjad?
  • Kas oled nõus sellega, et virgumine on sealpool igasuguseid mõisted, et see ei ole täiuslik õndsusküllane paradiis, vaid hoopis vabanemine pettekujutelmadest?

Khyentse sõnutsi võib tõeliseks budistiks pidada ennast ainult see, kes vastab neile küsimustele kõhklemata ja kindla sõnaga „jaa“.
Väljakutsuva stiiliga õpetaja, tuntud filmimehe (The Cup ning Travellers and Magicians), kunstniku ja kirjanikuna on Khyentse tänapäeval õpetavatest tiibeti budistlikest laamadest üks loomingulisemaid ja uuendusmeelsemaid. Raamatus „Mis teeb budistist budisti?“ õhutab ta meid lähemalt tutvuma tõelise algupärase budismiga.“

Tegu on mõtlemapaneva ja provokatiivse raamatuga, mis lugejale väljakutseid pakub. Neile, kes mõtlevad, et Buddha oli ajatu ja jumalik olend, vastab Dzongsar Khyentse: „Buddha ei olnud taevane olend. Ta oli tavaline inimene.“ Kas võiks tõele vastata Dzongsar Khyentse väide, et kõik emotsioonid põhjustavad piina ja kannatusi? Kas nirvaana on koht, kuhu me läheme peale surma? Või on see meeleseisund, mida me selles elus saavutada võime, kui „vabaneme meelepetete hullusärgist“?
Olles kirjutatud tänapäeva elu probleeme valgustavast vaatenurgast, on see raamat suurepäraseks lisanduseks eestikeelse budistliku kirjanduse aina suurenevasse varamuse.
Raamat on tõlgitud Kai Vassiljeva poolt ning toimetajaks oli suurte kogemustega Märt Läänemets (Tartu ülikooli orientalistikakeskuse teadur ja Budismi Instituudi liige). Väljaandjaks on Valgus ning raamat on juba saadaval enamikes raamatupoodides.

Dharmachari Vaddhaka
Tallinn, jaanuar 2010