Sangharakšita (1925-2018)

SangharakshitaSangharakšita sündis Dennis Lingwoodina Londonis 1925. aastal. Pärast Teist maailmasõda elas ta 20 aastat Indias, kus sai bhikkhu-ordinatsiooni ja õppis paljude budistlike õpetajate juures. Teda inspireerisid kõik budismi suuremad harud ning läbi aastakümnete on ta kirjutanud ja loenguid pidanud nii läänes kui idas. Kaasaegsetele budismialastele uurimustele ning oma harjutuspraktika kogemusele tuginedes on ta püüdnud rõhutada tuumõpetusi, mis on budistliku traditsiooni kui terviku lähtekohaks ja ühisosaks. Rajades 1967. aastal Lääne budistliku vennaskonna (nüüd tuntud nimega “Triratna ordineeritud budistide ühendus”) püüdis ta selgitada budismi keskseid õpetusi ja visandada harjutusvõimalusi, mis omaksid tähendust ja olulisust  kaasaja oludes.


Eesti keeles on Sangharakšitalt ilmunud “Buddha õilis kaheksaosaline tee” (Koolibri, 1993), “Vabaduse maitse ja teisi loenguid budismist” (Fwbo-Eesti, 2000) ja “Zeni olemus” (Fwbo-Eesti, 2001). Terves mahus saab siit veebilehelt lugeda raamatut “Buddha õilis kaheksaosaline tee”. Lisaks sellele leiab siit ka kolm loengut raamatust “Vabaduse maitse ja teisi loenguid budismist”. 


Rohkem lugemist Sangharakšitast pakuvad thebuddhistcentre.com veebileht ja Sangharakšita veebileht. Mitmed Sangharakšita inglisekeelsed raamatud leiab veebis lugemiseks siit lingilt.


2017. aastal sai Triratna budistlik kogukond 50 aastaseks. Need aastad sisaldavad väärtuslikke arenguid, kuid ühtlasi on tehtud vigu, millest püütakse õppida. Triratna ajaloole, ühes selle edulugude ja kasvuraskustega, leiab vaate raamatust “Triratna lugu” .


Järelehüüe Sangharakshitale (1925–2018), Triratna budistliku kogukonna rajajale

Sangharakshita, rahvusvahelise Triratna budistliku kogukonna, millega Budakoda on seotud, rajaja suri 93 aasta vanusena teisipäeval, 30. oktoobril Kesk-Inglismaal haiglas kopsupõletikust tekkinud tüsistuste tagajärjel. Vaddhaka, kes on Sangharakshitaga mitmeid kordi isiklikult kohtunud ja vestelnud, kirjutab: „Kohtusin Sangharakshitaga esimest korda vahetult pärast oma ema surma. Tookord ütles ta mulle muuhulgas, et karma toimib peamiselt meele tasandil. Need…