Triratna budistlik kogukond

Kolm kalliskivi

Triratna (sanskr k. “kolm kalliskivi”) – Buddha, dharma ja sangha

Budakoda on osa ülemaailmsest Triratna budistlikust kogukonnast. 1967. aastal pani Sangharakšita aluse Triratna budistlikule kogukonnale, mille nimeks oli siis “Lääne budistliku vennaskonna sõbrad”. Ta mõistis, et dharma – Buddha õpetuse – aluspõhimõtteid tuleb väljendada viisil, mis kaasaegseid elutingimusi arvesse võtab.

Kuigi budismi juured peituvad idas, on budism alati arenev ja uuenev õpetus, mille harjutamine ei ole piiratud ühegi kultuuritüübiga. Moodne maailm suurlinnade, suurtööstuse, televisiooni ja internetiga erineb märkimisväärselt keskkonnast, milles budism on aastatuhandeid arenenud. Seetõttu on Triratna budistliku kogukonna tegevuse sihiks esitada budismi olemuslikke õpetusi tänapäeva inimesele arusaadaval ja vastuvõetaval moel.

Triratnale omasteks joonteks on terviklik lähenemine Buddha õpetuste harjutamisele, sangha ja sõpruse väärtustamine ning dharma harjutamine kaasaja elutingimusi arvesse võttes.


Mujal maailmas tegutsevate keskuste linke leiab Budakoja kodulehe lingikogust. Põhjalikuma loetelu linkidest pakub thebuddhistcentre.com veebileht.


2017. aastal sai Triratna budistlik kogukond 50 aastaseks. Need aastad sisaldavad väärtuslikke arenguid, kuid ühtlasi on tehtud vigu, millest püütakse õppida. Triratna ajaloole, ühes selle edulugude ja kasvuraskustega, leiab vaate raamatust “Triratna lugu” .