Uudised

Tartu meditatsiooni- ja budismiõhtud: september-oktoober 2016

Tartu Budakoda15. septembril jätkuvad neljapäeviti toimuvad meditatsiooni- ja budismiõhtud Tartus.

Õhtute esimene tund – algusega kell 18.30 – on juhendatud meditatsiooni päralt. Pärast teepausi, õhtu teisel tunnil on sel sügisel kavas Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (v.a 6. oktoobril, kui külalisõpetaja Saddhaloka Inglismaalt räägib lähemalt budismi taassünnist kaasaja Indias.)

Asukoht: Tartu Budakoda (Aparaaditehase hoovipoolne sissepääs, kolmas korrus (Kastani 42))


Kell 18.30: meditatsioon. Õhtute regulaarseteks meditatsioonideks on hingamise teadvustaminesiira heasoovlikkuse meditatsioon ning lihtsalt istumise harjutus. Meditatsioonid on tarvidusel juhendatud. Palume mitte hilineda!

Kell 19.30: 

 • Neljapäev, 15. september: 
  Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (1): “Virgumine ja eetika”
 • Neljapäev, 22. september:
  Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (2): Karma ja tingimuslikkus”
 • Neljapäev, 29. september:
  Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (3): Tähelepanelik teadvelolek ja eetika”
 • Neljapäev, 6. oktoober: 
  Saddhaloka loeng teemal “Budismi taassünd kaasaja Indias”
 • Neljapäev, 13. oktoober:
  Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (4): “Elu teejuht”
 • Neljapäev, 20. oktoober:
  Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (5): “Põhimõte hoiduda elusolendite tapmisest – heatahtlikkus”
 • Neljapäev, 27. oktoober:
  Vaddhaka loengusari budistlikust eetikast (6): “Põhimõte hoiduda võtmast seda, mida pole antud – heldus”


 

Septembri ja oktoobri õpinguteemadest lähemalt:

 • Hooliv elu: budistliku eetika kursus” (15.09, 22.09, 29.09, 13.10, 20.10, 27.10, õpingud jätkuvad novembris). 2016. aasta sügise neljapäevaõhtutel veab Vaddhaka õpinguid budistliku eetika teemal. Eetika, meditatsioon ja mõistmine üheskoos moodustavad Buddha virgumisele viiva kolmeosalise tee. Eetika on selle tee põhialus. Kümnel õhtul juhib Vaddhaka vestlusi viie eetilise juhtnööri teemal, mis on ühised kõigile budismivormidele. Kavas loengud ja rühmavestlused. Tõlge eesti keelde.
 • “Budismi taassünd kaasaja Indias” (6.10). 2011. aastal Indias toimunud rahvaloendusel määratles 8,5 miljonit inimest ennast budistina. Paljud neist uutest budistidest on dr B. R. Ambedkari järgijad, kes oli India põhiseaduse peamine autor ja dalitite ehk “puutumatute” kasti juht. 2016. aastal möödub 60 aastat dalitite esimesest massilisest budismi pöördumisest, mille eestvedajaks 14. oktoobril 1956. aastal oli dr Ambedkar, kes varsti pärast seda suri. Sel õhtul räägib Dharmachari Saddhaloka, milline tähendus on sellel budismi taassünnil Indias. Eriti keskendub Saddhaloka Ambedkari mõttele budismist kui sotsiaalsete muutuste vahendist ja selle võimalikule tähtsusele meie jaoks, seistes silmitsi maailma probleemidega 21. sajandil. Tõlge eesti keelde.