Uudised

Tartu meditatsiooni- ja budismiõhtud: oktoober 2021

Tartu Budakoja regulaarsed meditatsiooni- ja budismiõhtud toimuvad neljapäeviti.

Õhtute esimesel tunnil algusega kell 18.30 saab teha esmatutvust meditatsiooniga ja ühiselt mõtlust praktiseerida. Meditatsioon on juhendatud ja osalema on oodatud kõik huvilised.

Pärast teepausi, õhtu teisel tunnil on oktoobris kavas Bodhikara loengusari viiest vaimsest võimest Buddha õpetustes (7. ja 21.10) ning Vaddhaka loengud teemal “Inspireerivaid isiksusi budismi ajaloost” (14. ja 28.10).  

Üritustel saab osaleda Tartu Budakojas kohapeal ja veebis Zoomi keskkonna vahendusel.


Õhtute kava:

Kell 18.30: meditatsioon. Õhtute regulaarseteks meditatsioonideks on hingamise teadvustaminesiira heasoovlikkuse meditatsioon ning lihtsalt istumise harjutus. Meditatsioonid on tarvidusel juhendatud. Palume mitte hilineda!

Kell 19.30:

  • Neljapäev, 7. oktoober: Bodhikara loengu- ja vestlusõhtu „Viis vaimset võimet ja nende tasakaal Buddha õpetustes: usk ja mõistmine“
  • Neljapäev, 14. oktoober: Vaddhaka loeng „Inspireerivaid isiksusi budismi ajaloost. Ānanda ja Mahākassapa: romantik ja stoik“
  • Neljapäev, 21. oktoober: Bodhikara loengu- ja vestlusõhtu „Viis vaimset võimet ja nende tasakaal Buddha õpetustes: tarmukus ja keskendumine“
  • Neljapäev, 28. oktoober: Vaddhaka loeng „Inspireerivaid isiksusi budismi ajaloost. Atiša ja astmeline tee“

Vaddhaka osaleb üritustel Zoom’i vahendusel ja ta loengud on inglise keeles ühes tõlkega eesti keelde. Bodhikara loengud toimuvad Tartu Budakojas kohapeal. 

Viis vaimset võimet ja nende tasakaal Buddha õpetustes
Buddha viie vaimse võime (paali ja sanskriti k. indriya) – usalduse/usu (paali k. saddhā, sanskriti k. śraddhā), tarmukuse (viriya/vīrya), tähelepaneliku teadveloleku (sati/smṛti), keskendumise (samādhi) ja mõistmise (pañña/prajñā) – õpetustest leiame nii tervikliku vaate virgumisteele kui põhjaliku käsitluse sellest, kuidas vaimses elus tasakaalu hoida. Septembri ja oktoobri õhtutel uurime viit vaimset võimet ja nende tasakaalu lähemalt abiks Buddha õpetused paali kaanoni tekstides.

Loengusari “Inspireerivaid isiksusi budismi ajaloost”
Selles septembri, oktoobri ja novembri õhtutel toimuvas loengusarjas räägib Vaddhaka budismi ajaloost tuntud isiksustest, kes on teda inspireerinud ja aidanud luua oma isiklikku käsitlust virgumisest.

Juhindume Budakojas ürituste korraldamisel valitsuse koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud nõuetest. (Loe lähemalt siit lingilt.) Palume alates 18. eluaastast üritusel osalemiseks esitada COVID tõend vaktsineerituse või läbipõdemise kohta.
Kui soovid liituda internetis, tuleb Zoomi lingi saamiseks eelnevalt registreeruda (hiljemalt kell 15.00 ürituse toimumise päeval) aadressil . Võid ühineda internetis terveks ürituseks või ainult esimeseks või teiseks pooleks.