Uudised

Tartu meditatsiooni- ja budismiõhtud: aprill 2022

Odilon Redoni maal “Buddha” aastatest 1906-1907. Allikas: Wikipedia

Tartu Budakoja regulaarsed meditatsiooni- ja budismiõhtud toimuvad neljapäeviti.

Õhtute esimesel tunnil algusega kell 18.30 saab teha esmatutvust meditatsiooniga ja ühiselt mõtlust praktiseerida. Meditatsioon on juhendatud ja osalema on oodatud kõik huvilised.

Pärast teepausi, õhtu teisel tunnil on aprillis kavas loengu- ja vestlusõhtud Dhammapada teemal Bodhikara vedamisel (7. ja 28.04) ning Vaddhaka loengud seitsme virgumise teguri teemal (14. ja 21.04).  

Üritustel saab osaleda Tartu Budakojas kohapeal ja veebis Zoomi keskkonna vahendusel.


Õhtute kava:

Kell 18.30: meditatsioon. Õhtute regulaarseteks meditatsioonideks on hingamise teadvustaminesiira heasoovlikkuse meditatsioon ning lihtsalt istumise harjutus. Meditatsioonid on tarvidusel juhendatud. Palume mitte hilineda!

Kell 19.30:

 • Neljapäev, 7. aprill: Bodhikara loengu- ja vestlusõhtu Dhammapada teemal (1)
 • Neljapäev, 14. aprill: Vaddhaka loeng seitsme virgumise teguri loengusarjast: ühendatus (samadhi)
 • Neljapäev, 21. aprill: Vaddhaka loeng seitsme virgumise teguri loengusarjast: võrdne suhtumine (upekkha)
 • Neljapäev, 28. aprill: Bodhikara loengu- ja vestlusõhtu Dhammapada teemal (2)

Vaddhaka osaleb üritusel Zoom’i vahendusel ja tema loengud on inglise keeles ühes tõlkega eesti keelde.  


Aprilli õpinguteemadest lähemalt:

“Kogemuste eel käib meel, kogemuste juht on meel, meel on kogemused loonud. Kui kõneleja või tegija meel on määrdunud, siis veereb tema kannul kannatus nagu vanker härja jala kannul.

Kogemuste eel käib meel, kogemuste juht on meel, meel on kogemused loonud. Kui kõneleja või tegija meel on puhas, siis käib tema kõrval õnn nagu vari, mis kunagi ei lahku.”

Nende meele olulisusest kõnelevate ridadega algab Dhammapada – paalikeelsest kaanonist pärit tekstikogu, mis sisaldab Buddhale omistatud aforismilaadseid mõttesalme. See mahult küllaltki väike salmikogu on tõenäoliselt tuntuim ja tõlgituim budistlik tekst.

Neil õhtutel (7.04, 28.04) heidame läbi loengute ja vestluste põhjalikuma pilgu Dhammapada tekstidele, abiks nii eesti- kui ingliskeelsed tõlked. Õhtud toimuvad Bodhikara eestvedamisel.

Jaanuarist aprillini toimuva loengusarja õhtutel uurib Vaddhaka lähemalt igat seitset virgumise tegurit ja seda, kuidas neid arendada. Seitse virgumise tegurit (paali keeles bojjhaṅga) on tuntud ka kui seitse sisemist aaret. Need on positiivsed omadused, mis on meil juba olemas, mida on võimalik arendada meditatsioonis ja igapäevaelu keskel.

 • 20.01 Sissejuhatus
 • 3.02 Teadlikkus (sati)
 • 17.02 Uurimine (dhammavicaya)
 • 3.03 Energia (viriya)
 • 17.03 Rõõm (piti)
 • 31.03 Rahu (passaddhi)
 • 14.04 Ühendatus (samadhi)
 • 21.04 Võrdne suhtumine (upekkha)


Kui soovid liituda internetis, tuleb Zoomi lingi saamiseks eelnevalt registreeruda (hiljemalt kell 15.00 ürituse toimumise päeval) aadressil . Võid ühineda internetis terveks ürituseks või ainult esimeseks või teiseks pooleks.