Budistlik meditatsioon – tee meelerahu ja ületava mõistmiseni
Meditatsiooni mõiste katab mitmeid erinevaid meeleharjutusi, milles arendatakse muuhulgas meelerahu, lõdvestumist, ühtesuunatud keskendumist, südamlikku sõbralikkust, kaastunnet, heaolutunnet ja uuritakse tegelikkuse püsitut ning omavahelseotud loomust.
Valime harjutuses tavaliselt ühe või teise objekti, millele oma tähelepanu suunata. Me võime selleks kasutada näiteks hingamisaistinguid, kehaaistinguid, helisid, kujustatud kujusid, endale või teistele suunatud heatahtlikkust, kaastunnet ja rõõmu. Harjutus võib olla ka keskse keskendumisobjektita – lihtsalt istumise ja sellega sarnanevate praktikate puhul oleme lihtsalt kogemuses avalduvale avatud, kohalolevad selles, mis meeles hetkest hetkesse esile kerkib.
Ühes levinud budistlike meeleharjutuste liigituses eristatakse samatha ja vipassana praktikaid.
Samatha praktika aitab meelel rahuneda ning arendab ühtesuunatud keskendumist ja positiivset meelestatust. Vipassana praktika tugineb samatha praktikates arendatud meelerahule, keskendumisele ja positiivsetele tunnetele ning aitab arendada teadlikkust meie kogemuse püsitust ja tingitud loomusest.
Meditatsioonist lähemalt
Põhjalikumat ülevaadet budistlikust meditatsioonist pakub Kamalashila raamat “Mõtlus – tee meelerahu ja ületava mõistmiseni”. Siin leiavad käsitlemist mitmed kesksed budistlikud meeleharjutused. Samuti vaadeldakse raamatus meditatsiooni asendit, harjutust toetavaid ja tõkestavaid tegureid, samatha ja vipassana meetodeid ning teadvuse kõrgemaid tasemeid.
Linkidelt “hingamise teadvustamise meditatsioon” ja “siira heasoovlikkuse meditatsioon” leiab kahe tuntud budistliku meeleharjutuse kirjelduse. Nende praktikate ja budistliku meditatsiooniga laiemalt saab lähemalt tutvuda Budakojas läbiviidavatel kursustel.
Lehel “Valik meeleharjutusi” leiab põgusa vaate ka mitmetele teistele meeleharjutustele, mida Budakoja kursustel ja laagrites harjutatakse.
Lisateavet pakuvad eesti-, vene-, inglise- ja soomekeelsed raamatud Budakoja raamatukogus.
Meditatsioonikursused
Budakojas toimuvad regulaarselt meditatsioonikursused, mis sobivad igasuguste eelteadmistega osavõtjatele. Algajatele harjutajatele sobib sissejuhatav kursus. Kogenumatele soovitame sisekaemust ja taipamist arendavaid nn vipassana kursusi.
Neljapäeval, 26. septembril kell 18.00-20.15 Tartu Budakojas Oodatud on kõik meditatsioonihuvilised – nii esmatutvuse tegijad kui juba kogenud mõtlustajad. Proovime erinevaid lühemaid vähem struktureeritud kohaloluharjutusi ning püüame harjutusse kaasata ka oma tundemaailma. Jagame kogemusi. Õpituba veab Jana Kuus. Osalemine annetusepõhine. Annetuse võib teha ka otse MTÜ Budakoda kontole: EE342200221020043907, Swedbank. Annetused aitavad ruumi rendi ja… Aprilli ja mai neljapäevaõhtutel (4.04, 18.04, 9.05 ja 23.05) kell 18.00-20.15 Tartu Budakojas Neli mõõtmatut (paali k. appamaññā) on heasoovlikkus (mettā), kaastunne (karuṇā), kaasaelav rõõm (muditā) ja võrdne suhtumine (upekkhā). Neid nelja kirjeldatakse mõõtmatuna seetõttu, et nende ulatusel ei ole piire. Buddha õpetustes tuntakse neid ka nelja brahmavihaara ehk „jumaliku asupaigana“. Aprilli ja mai neljapäevaõhtutel… Kolmel jaanuari ja veebruari neljapäeval (18.01, 1.02, 29.02) kell 18.00-20.15 Tartu Budakojas Anapanasati (anapana – sisse- ja väljahingamine, sati – tähelepanelikkus (paali k.)) on Buddhale omistatud hingamisest teadlikolemisel põhinev meditatsiooniõpetus, mille leiab paali kaanonist Anapanasati suttast (MN 118). Selles 16osalises harjutuses on loomulikuks tervikuks põimitud nii meelerahu (paali k. samatha) kui vabastavat mõistmist kasvatava kogemuse…Meditatsiooni õpituba Tartu Budakojas (26.09)
Nelja mõõtmatu meditatsiooni õpitoad Tartu Budakojas – aprill-mai 2024
Anapanasati meditatsiooni õpitoad Tartu Budakojas – jaanuar-veebruar 2024
[juiz_sps buttons=”facebook, google”]