Vesaki – Buddhapäeva – tähistamine


Sündmuse detailidLaupäeval, 13. mail kell 14.00-18.00 Umbusi budismi keskuses Põltsamaal

Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta maikuus Budakojas Vesakit – Buddha virgumist ja elu. Sel aastal toimub Buddhapäeva tähistamine Umbusi budismi keskuses Põltsamaal. Sarnaseid Vesaki tähistamisi on Budakojas toimunud 2005. aastast alates ja tihti on neil tähistamistel keskne teema.

Sel aastal on tähtpäeva teemaks „Müüt ja rituaal minevikus ja kaasajas” ja sel teemal kõnelevad Märt Läänemets, Valdur Mikita, Kadri Raudsepp ja Dharmacharin Vaddhaka.

 • Märt Läänemets: Chan‘i müüdid ja müüdid chan‘ist.
  Ettekandes räägitakse chan-budismi ümbritsevatest müütidest ja lugudest, mis on tekitanud hulga tõde moonutavaid ettekujutusi sellest Ida-Aasia budistliku kultuuri meetodist ja traditsioonist. Juttu tuleb ka chan‘i pärimuslugudest, millel on suur tähtsus õpetuse edasiandmisel.
 • Valdur Mikita: Korilase kohtumine kunstmõistusega ehk digirahva huiked neoliitilisel maastikul.
  Illitillukesi mõttenigerikke eestlaste müüdiloomest
 • Kadri Raudsepp: Rituaal kui budistliku mõtte järjepidevuse hoidja Tiibeti budismi näitel, selle (mitte)ülekandumine lääne kultuuriruumi
  Nagu teada, on Tiibeti vadžrajaana budismis rituaalidel ja loomismüütidel äärmiselt suur roll. Öeldakse, et budismi allakäiguaegadel tuleb elus hoida vähemalt rituaali, mis on kui kodeeritud struktuur, mis aitab rohkem mõistjal taas selle tõelist tähendust ‒ vabanemisteed virgumiseni ‒ üles leida. Eelkõige väljastpoolt vaatajad võivadki Tiibeti vadžrajaana budismi pidada koormavalt ritualistlikuks, kus virgumise tähendus on kaduma läinud. Seda vaadet võimendab ka tänapäeva lääne kultuuriruumi jõudnud Tiibeti budism, kus harjutajad tihtipeale harjutustekstide sügavamat tähendust ei tea. Vaatamata kõigele ei tohi aga unustada, et rituaalid võivad endiselt olla võtmeks, mis tegelikkuse tähenduse luku avavad.
 • Dharmacharin Vaddhaka: Buddha kui müüdilooja.
  Buddha oli osav müüdilooja ja jutuvestja. Ta teadis, et müüdid kannavad eneses püsivaid õpetusi, mis on ajatult tõesed ja olulised. Tema müüdiloome oskusi aitavad meil tundma õppida kolm lugu. Ühes neist kirjeldab Buddha viha ja selle tagajärgi. Teises loos õpetab ta olemasolu põhitõdesid. Kolmandas loob ta aja jooksul mõjusa rituaalse tähenduse omandanud käeliigutuse tekkeloo. Kuid ühel korral Buddha alahindas igapäevaste rituaalide olulisust rahva seas. Isegi Buddha Šakjamuni võib eksida!

Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitab Liis Jürgens.

Kohapeal on avatud taimetoidusuupistete kohvik.


Kõik huvilised on teretulnud!

Umbusi budismi keskuse asukoha kohta leiab rohkem informatsiooni nende kodulehelt: https://umbusikeskus.wordpress.com/contact/

Kui sul on võimalik Tallinna või Tartu poolt tulles teistele osalejatele oma autoga küüti pakkuda või oled huvitatud kaasasõidu võimalusest, kirjuta palun meiliaadressil .

Ürituse info Facebookis: https://www.facebook.com/events/775011903962601

Lisainfo: 52 11 284, 


Pilte varasematelt Buddhapäeva tähistamistelt:

2017. aasta Buddhapäeva keskseks teemaks oli “Kohalikku kuulates” ja sel teemal kõnelesid Märt Läänemets, Alari Allik, Doris Kareva ja Bodhikara. Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitas Liis Viira. 2017. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt
2016. aasta Vesaki tähistamise keskseks teemaks oli oli “Buddha ja mets” ja sel teemal kõnelesid Hasso Krull, Herdis Fridolin, Alari Allik ja Bodhikara. Hetkes sündivat keskendumismuusikat – muusikalisi vahepalasid harfil – esitas Liis Viira.  2016. aasta Buddhapäeva meenutusi leiab siit lingilt. 
2014. aasta Vesaki tähistamise keskseks teemaks oli luule idast ja läänest, mis inspireerib meid budistlike õpetuste harjutamisel. Luulekatkendeid valisid Alari Allik, Märt Läänemets, Jaanus Valk, Elli Feldberg, Vaddhaka ja Bodhikara. Tiibetikeelsed austusvärsid Buddhale kõlasid laama Sangyas’e esituses. 
2013. aasta Buddhapäeva tähistamise teemaks oli “budismi tulevik”. Sõnavõttudega esinesid Kati Kivimaa, Alari Allik, Teet Toome ja Chipamong Chowdhury (bhikkhu Revata Dhamma). Ürituse kava leiab tutvumiseks siit lingilt.
2012. aasta Vesaki tähistamise teemaks oli “virgumise kujutamine” ja sel teemal kõnelesid Leho Rubis, Nagašila (Helsingi budistlikust keskusest) ja Doris Kareva.
2011. aastal oli Vesaki keskseks teemaks palverännumotiivid budismis (Märt Läänemets käsitles seda „Põimiksuutra“ valguses; Vaddhaka vaatles palverändu kaasaja Indias; Alari Allik rääkis palverännakust jaapani luuletaja Saigyō näitel.)
2007. aasta Vesaki teemaks oli budistlik looduseteemaline luule läbi ajastute (ürituse raames kõlasid nii tõlgitud värsid eri Kagu-Aasia kultuuridest kui ka Jaan Kaplinski esituses tema enda luulet).