Vesaki – Buddhapäeva – tähistamine Tallinna Budakojas


Sündmuse detailid


Tallinna Budakojas (Luha tn 1) pühapäeval, 19. mail kell 14.00-17.00

Järgides Kagu-Aasia budistlikku traditsiooni, tähistame iga aasta maikuus koos teiste budistidega Buddha virgumist ja elu.

Selle aasta tähtpäeva teemaks on „Teisel pool sõnu” ja sel teemal kõnelevad Alari Allik, Helena Tulve, Hasso Krull ja Jnanakara:

 • Alari Allik: Rääkimine hõbe, vaikimine kuld: keelest zen-budismis 
  Zen-budismi üks paradoks seisneb selles, et kuigi määratletakse end „väljaspool suutraid ja kirjamärke edastatud tõelise dharmana“, on selle õpetusliini pärandis rohkem tekste kui üheski teises koolkonnas. Kui dharma antakse edasi õpetajalt õpilasele, toimub see tihtipeale vaikuses – silmast silma, näost näkku –, aga kui toimunu üles tähendatakse, saab kirjeldus osaks kaanonist, mille kommentaarium lumepallina läbi sajandite veeredes muudkui kasvab. Kuidas rääkida vaikusest ja vahetust kogemusest nii, et vaikus ja vahetus seda tehes kaduma ei läheks?
 • Helena Tulve: Otsides kooskõla
  Maailm, milles me elame, vibreerib lakkamatult, luues igas hetkes elavat helisevat võrgustikku. Igal kehal on oma heli, mis kõlab teatud võngetega kaasa. Muusikal on võime äratada meie kehas, hinges ja südames igatsust teadmise järele, mille kaudu me tunneme ja tunnetame, ühendades meid ja meie kutset.
 • Hasso Krull: Vang on natuke vaba
  Väikesele lapsele on keel vabadus. Ta saab ennast väljendada, oma tahtmist nõuda ja ei öelda. Hiljem saab sellest keelest aga märkamatult vangla. Keel on kellegi teise oma, ta paneb inimese paika ja seab maailmanägemise ette trellid, nii et kõik muutub ruuduliseks. Nüüd tekibki tunne, et teisel pool sõnu on tõeline maailm, kus asjad on vabad ja voolavad. Aga kuidas sinna pääseda?
 • Jnanakara: Kas binaarne faasimanipulatsioon aitab jõuda teisele poole sõnu?
  Tänapäeva ühiskond on infoühiskond. Meie tähelepanu köitva info hulk suureneb iga hetkega ja selle kogumaht on juba ammu meie meelele hoomamatu. Oluline osa infost on sõnad. Sageli on raske mõista, mis on teisel pool sõnu infotehnoloogiliselt arenenud maailmas. Mil viisil mõjutab see meie maailmaga suhestumist, selle kogemist ja igapäevaelu tegemisi? Kuidas läheneda neile küsimustele läbi budistlike õpetuste?

Muusikalised vahepalad Leho Rubiselt.


Kohapeal taimetoidusuupisted ja joogid.

Kõik budismihuvilised on teretulnud!

Tallinna Budakoda (Luha tn 1.) asub Luha ja Koidu tänava nurgal. Parkimine Luha tänaval on pühapäeval tasuta.


Lisainfo: 52 11 284,