Uudised

Elades heasoovlikult – kolm mai esmaspäevaõhtut Tallinna Budakojas

Kolmel esmaspäeval (8.05, 15.05, 22.05) kell 18.00-20.00.

Nende õhtute teemaks on „Karaṇīya-metta-sutta“ ehk Buddha õpetus heasoovlikkusest (mettā’st). Õhtuid juhib Dharmacharini Vidyasakhi Londoni budistlikust keskusest. Loengud on inglise keeles.

8.5 Mettā eetilised alused
15.5 Mettā kasvatamine
22.5 Mettā ja mõistmine

Õhtute kava:

  • Kell 18.00: meditatsioon. (Sobib neile, kes on eelnevalt hingamise teadvustamise ja siira heasoovlikkuse harjutustega tuttavad. Palume mitte hilineda.)
  • Kell 19.00: loeng

Karaṇīya-metta-sutta (Sn 1.8)

See, kes teab, kuidas teha tõeliselt head, kes soovib jõuda täiusliku rahu seisundisse, peaks toimima nõnda:

Ta peaks olema võimekas, ausameelne, üdini aus, viisakas kõnes, malbe ja leplik. Rahulolev ja vähenõudlik, väheste kohustuste ja lihtsa eluviisiga, rahunenud aistimisvõimetega ja arukas, tagasihoidlik ja peredesse mitte kiindunud. Ärgu ta tehku vähimatki niisugust, mille eest targad võiksid teda laita. (Ta mõelgu:)

„Olgu kõik olendid õnnelikud ja kaitstud, olgu nende süda täis rõõmu! Missugused ka ei oleks olendid, kas nõrgad või tugevad, pikad, kogukad või keskmist kasvu, lühikesed, väikesed või suured, nähtavad või nähtamatud, kas elavad nad kaugel või lähedal, kas on nad sündinud või veel sündimata, eranditult kõik – olgu nende süda täis rõõmu! Ärgu keegi petku kedagi, ega põlaku kusagil mingil moel ja ärgu ta vihahoos ega vimmas soovigu teisele kannatust!“

Nagu ema kaitseb oma last, oma ainukest last enda elu hinnaga, nõnda avardagu ta oma süda mõõtmatuks, et hoida seal kõiki olendeid. Avardagu ta oma süda mõõtmatuks, et tunda heasoovlikkust kõigi vastu maailmas, nii ülal, all kui ümberringi, takistamatult, vihkamise ja vaenuta.

Olgu seistes, kõndides, istudes või lamades, igal ärkveloleku hetkel ta hoidku seda meeles. Selle kohta öeldakse õilsaim eluviis.

Ja kui ta ei klammerdu vaadetesse, on kõlbeline ja õnnistatud täiusliku mõistmisega ning on hüljanud iha naudingute järele, siis ei sünni ta enam iial uuesti.