Budismialane kirjandus eesti keeles

Valik raamatuid budismist

Siit lehelt leiab vaate eesti keeles avaldatud budismialasele kirjandusele. Lehe alguses on lähemalt kirjeldatud Budakoja osalusel välja antud raamatuid, lehekülje alt leiab pikema budismi teemal eesti keeles avaldatud raamatute loetelu.

  • Põhjalikuma loetelu eestikeelsetest budismiteemalistest raamatutest leiab siit.
  • Tallinna Budakoja raamatukogu raamatute loeteluga saab tutvuda siin.

Vajragupta “Maailmatuultes seilates: budistlik tee läbi elu tõusude ja mõõnade”

Mismoodi me tegelikult siin maailmas kulgeme?

Kas ülendab meid võit või oleme kaotusest löödud, kas hõljutab kiitus meid kõrgel taevas või oleme masendunud laitusest? Kuidas oleks meil võimalik mitte lasta end muserdada, mitte kaotada täielikult suunataju, enesekindlust ja eesmärgitunnetust? Buddhal olid selged juhised selle kohta, mismoodi neist nn maailmatuultest üle olla, ning selles raamatus tutvustab Vajragupta meile Buddha kaastundlikku, ent samas kompromissitut õpetust.

Raamatus esitatud mõtisklused, harjutused ja soovitused igapäevaseks praktikaks võivad aidata sul leida igapäevaelu tõusude ja mõõnade – nii suurte kui väikeste – keskel suuremat tasakaalu ja perspektiivitaju.

Raamatu autor Vajragupta on kogenud budismi- ja meditatsiooniõpetaja. Eesti keeles on temalt varem ilmunud raamatud „Budism igapäevaelus“ (2008) ja „Triratna lugu“ (2014).

Originaal: „Sailing the Worldly Winds: A Buddhist Way Through the Ups and Downs of Life“ (Windhorse Publications, 2011)
Tõlkinud: Kaido Kangur
Kirjastus: MTÜ Budakoda, 2019
Pehme köide
140 lk


Paramananda “Muuda oma meelt: praktiline budistliku meditatsiooni käsiraamat”

Budism põhineb arusaamal, et pingutuse abil me suudame muuta oma olemise viisi. Aga kuidas? Paljude muude meetodite hulgas, mida budism pakub, on meditatsioon kõige vahetum. See on kunst õppida tundma omaenda meelt ja toetama enese parimaid külgi.

See lihtne ja rikka kujutlusvõimega raamat keskendub kahele budistlikule meeleharjutusele: hingamise teadvustamisele, mis on meeleharjutuste alustala, ja mettā bhāvanā’le, mis kasvatab meis järk-järgult vankumatut enesekindlust ja südamlikku hoolivust teiste heaolu suhtes. Raamat käsitleb põhjalikult meditatsiooni praktilisi tahke, sealhulgas seda, kuidas hoida alal regulaarset harjutamist ja kuidas tulla toime kõigi esile kerkivate raskustega.

See on kergesti loetav ja põhjalik teejuht, mis põhineb traditsioonilisel materjalil, kuid on kirjutatud kerges ja tänapäevases stiilis. Raamatut ilmestavad värvikad tõsielulood ja näpunäited autori omaenda kogemusest mediteerija ja õpetajana, nii et värskendavat inspiratsiooni leiavad siit ka kogenud mediteerijad.

Mediteerima hakkamine tähendab tuua oma ellu võimas muutev vägi. Kui muudad oma meelt, muutub ka maailm. Meditatsioonist võib saada alguse elu suurim seiklus.

Originaal: Change Your Mind: A Practical Guide to Buddhist Meditation (Windhorse Publications, 1996)
Tõlkinud: Kaido Kangur
Kirjastus: MTÜ Budakoda, 2017
Pehme köide
204 lk


Maitreyabandhu “Elu täie tähelepanuga – praktiline kursus teadlikkuse arendamiseks”

Suunaandjaks tuntud varajane budistlik tekst Satipatthana sutta ja abiks pikaajaline õpetamise kogemus Londoni budistlikus keskuses juhatab Maitreyabandhu siin raamatus lugeja Buddha rikkalikku teadlikkuseõpetuste maailma.

Raamatu ülesehitus juhindub kaheksanädalasest tähelepanelikku teadvelolekut kasvatavast kursusest ja sisaldab palju praktilisi harjutusi, mis aitavad argielu keskel teadlikkust kasvatada. Esimene peatükk räägib igapäevateadlikkusest. Järgnevad neli vaatlevad Buddha õpetustest tuntud nelja teadvustamise mõõdet: keha, tunnete ja meele teadvustamist ning õpetuste meeldetoomist. Eraldi peatükkides tutvustatakse ka looduse ja kunsti ning teiste inimeste teadvustamist – niimoodi avardame teadlikkust meis toimuvalt meid ümbritsevale.

Maitreyabandhu on kogenud meditatsiooniõpetaja ja juba 25 aastat Triratna ordineeritud budistide ühenduse liige. Praegu ta elab ja töötab Londonis. Lisaks raamatule “Elu täie tähelepanuga – praktiline kursus teadlikkuse arendamiseks” on ta kirjutanud veel kaks raamatut: Thicker than Blood: Friendship on the Buddhist Path (2001) ja The Journey and the Guide: A Practical Course in Enlightenment (2015).

Raamatu ilmumist toetas Tallinna Budakoda.

 

9789949529797.jpg

Tõlkinud: Lauri Liiders
Kirjastus: Pilgrim, 2015
Pehme köide
286 lk


 

David R. Loy “Raha, seks, sõda, karma: märkmeid budistlikuks revolutsiooniks”

Raamatus „Raha, seks, sõda, karma“ kutsub David R. Loy lugejat uurima seda, miks meil ei paista kunagi olevat piisavalt aega, raha, seksi, turvatunnet või muudki. Ta pakub välja radikaalsed muudatused viisis, kuidas läheneda oma elule, keskkonnale, kollektiivsetele meelepetetele, millest moodne kultuur läbi on imbunud, ja isegi vaimsusele endale.

David R. Loy esitab siin väga selgesti budismi keskseid teooriaid ja praktikaid, käsitledes muu hulgas karmat, „mina“ olemust ning kannatuse ja probleemide põhjuseid nii isiklikul kui ka üldisel, sotsiaalsel tasandil.
Raamatu peatükkide seast leiab muu hulgas „Kas siis seks on halb?“, „Kuidas juhtida oma karmat“, „Teadvus kui tarbekaup“, „Toidu karma“, „Miks me armastame sõda“.
David R. Loy on üks tuntumaid budismi eestkõnelejaid Läänes, pakkudes vihjeid selle kohta, kuidas budism võib muuta tänapäeva maailma sotsiaalpoliitilist maastikku. Loy on zen-õpetaja ning budistliku ja võrdleva filosoofia professor.

Põhjalikuma tutvustuse raamatule leiab siit lingilt.

raha-seks-soda-karma

Tõlkinud: Kai Vassiljeva
Toimetanud: Märt Läänemets
Kirjastus: MTÜ Budakoda, 2012
Pehme köide
156 lk


Andrew Skilton “Budismi lühiajalugu”

Inglise orientalisti Andrew Skiltoni käsitlus on asjaomastes ringkondades üks tunnustatumaid sissejuhatusi budismi ajalukku. Raamatus antakse ülevaade Buddha elust ja õpetusest, budismi levikust ja arengust, budistlikest tekstidest ja nende tähendusest ning erinevatest budistlikest koolkondadest Indias ja muudes Aasia riikides. Raamatu ilmumist toetas Tallinna Budakoda.

Raamat on tõlgitud Lauri Liidersi poolt ning toimetajaks oli suurte kogemustega Märt Läänemets (Tartu ülikooli orientalistikakeskuse teadur ja Budismi Instituudi liige). Väljaandjaks on Koolibri ning raamat on saadaval enamikes raamatupoodides.

Link kirjastuse Koolibri kodulehele

Budismi lühiajalugu

Tõlkinud: Lauri Liiders
Kirjastus Koolibri, 2012
Kõvaköide
248 lk


Vajragupta “Budism igapäevaelus. Meelerahu teejuht”

Parim teejuht isikliku budismiõpetaja kõrval

See raamat juhendab vaimse tee otsijaid, kelle igapäevaelu täidavad pere, töö ja sõbrad. Vajragupta kirjeldab budistliku õpetuse olemust lihtsalt ja arusaadavalt ning annab selle rakendamise juhiseid, et rikastada meie toimekat ja keerukat elu.

Raamatus kirjeldatud isiklikud kogemused, harjutused, mõtisklused ja probleemikäsitlused suunavad lugejat kõlbluse, meditatsiooni ja tarkuse teele. See võib muutuda osaks meie elust, kui laseme budismipraktikal mõjuda enamana pelgalt ideaalide kogumist.

„Olen püüdnud selles raamatus kirjeldada, milline võiks olla budistliku elu põhiolemus ehk eetos.

Loodan, et olen piisavalt rõhutanud selle elutee võima­likkust igaühe jaoks, olenemata taustast ja koge­­mus­test.

Minu eesmärk on muuta need õpetused nii kättesaadavaks ja mõistetavaks kui võimalik ning pakkuda teile teejuhti ja abivahendeid vaimseks eluks.”

Vajragupta: vaimse elu praktiseerija ja õpetaja

Link Pilgrim kirjastuse kodulehele

vajragupta

Tõlkinud: Oleg Kangur, Lauri Liiders, Pille Runtal ja Aune Suitsmart
Kirjastus Pilgrim, 2008
Pehme köide
224 lk


Sangharakšita “Zeni olemus”

zeni-olemusTõlkinud: Taavi Padjus
Kirjastanud Fwbo-Eesti, Tallinn 2001
Pehme köide


Vajragupta “Triratna lugu”

Raamat “Triratna lugu: uue budistliku liikumise telgitagused” üritab kokku võtta Triratna budistliku kogukonna (varasema nimega Lääne budistliku vennaskonna sõbrad) esimese 40 aasta tegevust. See on lugu idealismist ja naiivsusest, kasvust ja kasvuraskustest, raskest tööst ja läbipõlemisest, sõprusest ja tülliminekust. Siin avaldatakse tunnustust sellele, mida nende aastate jooksul saavutati, kuid ühtlasi seistakse silmitsi tehtud vigadega ning püütakse neist õppida.

Raamatu lood peegeldavad peamiselt liikumise ajalugu Suurbritannias.

Raamatu pdf-faili leiab lugemiseks siit lehelt.

  • Väljaandja: MTÜ Budakoda, 2014
  • Originaal: Vajragupta “The Triratna Story: Behind the Scenes of a New Buddhist Movement” Windhorse Publications 2010
  • Inglise keelest tõlkinud: Lauri Liiders


Sangharakšita “Vabaduse maitse ja teisi loenguid budismist”

Raamatusse on koondatud mitu Sangharakshita loengut, mis vaatlevad Buddha keskseid õpetusi:

  1. Vabaduse maitse
  2. Regulaarsete ja ebaregulaarsete astmetega tee
  3. Virgumine kui kogemus ja mittekogemus
  4. Virgumise ideaal
  5. Mida mõtlus endast tegelikult kujutab?
  6. Vaimse ühingu tähendus
  7. Meel – loov ja argine
  8. Läbimurre buda-seisundisse
  9. Buddha Võit
  10. Karma ja ümbersünd Buddha õpetuses

vabadusemaitse

Tõlkinud: Tiia Lõoke, Taivo Org
Kirjastanud FWBO-Eesti, Tallinn 2000
Pehme köide


 

Kamalashila “Mõtlus – tee meelerahu ja ületava mõistmiseni”

Budistliku meditatsiooni põhjalik ülevaade

Kamalashila annab oma raamatus põhjaliku ülevaate budistliku meditatsiooniga seonduvatest teemadest. Raamat on hea töövahend igale meditatsioonist huvitunule – algaja leiab raamatust põhjaliku sissejuhatuse ja harjutuste tutvustuse, kogenud mediteerija aga võimaluse oma meditatsioonipraktikat värskendada ja süvendada.

Käsitlemist leiavad mitmed kesksed budistlikud meditatsioonipraktikad: hingamise teadvustamise meditatsioon, sõbralikkuse meditatsioon ja teised mõõtmatute meelevaldade meditatsioonid, lihtsalt istumise ja mõtisklusmeditatsioonid. Samuti vaadeldakse meditatsiooni asendit, meditatsiooni toetavaid ja tõkestavaid tegureid.

Hetkel on raamat läbimüüdud.

Raamatu veebiversiooni leiab lugemiseks siit lingilt.

Mõtlus

Tõlkinud: Tiia Lõoke
Väljaandja: Helsingi FWBO kirjastus
Tallinn 1995
Pehme köide


Sangharakšita “Buddha õilis kaheksaosaline tee”

Õilis kaheksaosaline tee on Buddha visand teest kannatuse lõppemisele. See kuulub esimeste õpetuste hulka, millest Buddha oma virgumiskogemuse järgselt rääkis. Olulisel kohal on see budistlike õpetuste seas tänini.
Sangharakšita annab oma raamatus põhjaliku ülevaate nii kaheksaosalisest teest tervikuna kui selle osadest eraldiseisvalt. Kaheksaosalise tee osad:

  1. Täiuslik nägemus / õige vaade
  2. Täiuslik tunne / õige kavatsus
  3. Täiuslik kõne / õige kõne
  4. Täiuslik tegevus / õige tegevus
  5. Täiuslik elatusvahend / õige elatusvahend
  6. Täiuslik püüdlus / õige püüdlus
  7. Täiuslik teadlikkus / õige teadlikkus
  8. Täiuslik keskendumine / õige keskendumine

Hetkel on raamat läbimüüdud.

Raamatu veebiversiooni leiab lugemiseks siit lingilt.

Kaheksaosaline tee

Tõlkinud: Tiia Lõoke
Kirjastanud Koolibri, Tallinn 1994
Pehme köide


 

Eestikeelsed budismiteemalised raamatud*

 

Budismi sissejuhatused ja ülevaated

  • Buddha elu. Tallinn 1993
  • Buddha eelmised elud. Tallinn 2002
  • Dzongsar Jamyang Khyentse. Mis teeb budistist budisti? Kirjastus Valgus 2010
  • Lowenstein, Tom. Buddha aarded – Püha Aasia hiilgus. Sinisukk 2007
  • Lowenstein, Tom. Buddha tee. Ilo 2001
  • Loy, David. Raha, seks, sõda, karma. Märkmed budistlikuks revolutsiooniks. Budakoda 2012.
  • Masing, Uku.Budismist. Tartu, Ilmamaa 1995
  • Mäll; Läänemets; Toome. Ida mõtteloo leksikon (veebis lugemiseks kliki siin lingil). Tartu Ülikooli Orientalistikakeskus 2011; esimene väljaanne 2006
  • Mäll, L. Nulli ja lõpmatuse kohal. Ilmamaa 2003
  • Pruuli, Tiit; Vähi, Peeter. Tuhandenäoline budism. Tammerraamat 2007
  • Pauling, Chris. Sissejuhatus budismi (veebis lugemiseks kliki siin lingil). Lääne Budistliku Vennaskonna Sõbrad, 2006
  • Sangharakšita. Vabaduse maitse ja teisi loenguid budismist. Lääne Budistliku Vennaskonna Sõbrad, 2000
  • Sangharakšita. Buddha õilis kaheksaosaline tee (veebis lugemiseks kliki siin lingil). Koolibri kirjastus 1994
  • Sir Edwin Arnold. Aasia Valgus. Tallinn 1993
  • Skilton, Andrew. Budismi lühiajalugu. Koolibri kirjastus 2012
  • Vajragupta. Triratna lugu. MTÜ Budakoda 2014 (veebis lugemiseks kliki siin lingil.)

Budistlikust meditatsioonist/meeleharjutusest

  • Bartel, Karlheinz. Meditatsioon – mis see on. Johannes Esto Ühing 2002
  • Chögyam Trungpa. Meditatsioon tegutsemise maailmas. Eesti Kirjandusmuuseum 1999
  • Clement, Stephanie. Meditatsioon algajatele. Tänapäev 2006
  • Kamalashila. Mõtlus– tee meelerahu ja ületava mõistmiseni (veebis lugemiseks kliki siin lingil).  Helsingi FWBO kirjastus 1995
  • Kornfield, Jack. Sissejuhatus meditatsiooni. Pilgrim 2012
  • Maitreyabandhu. Elu täie tähelepanuga – praktiline kursus teadlikkuse arendamiseks. Pilgrim 2015
  • Sheng-Yen; Stevenson, Dan. Härja jälgi mööda. Chan-budismi tee tänapäeva hiina õpetaja järgi. Tänapäev 2007. (Veebis lugemiseks Budismiinstituudi veebilehel.)

Budistlikud pühakirjad

  • Budismi pühad raamatud I. (Seadmuseratta käimapanemine. Lühikesed lugemised. Dhammapada) Paali keelest tõlkinud Linnart Mäll. Lux Orientis 2004
  • Budismi pühad raamatud II. (Teemantsuurtra. Südasuutra. Ühetähesuutra) Paali ja Sanskriti keelest tõlkinud Linnart Mäll. Lux Orientis 2005
  • Budismi pühad raamatud III. («Bodhitšarjāvatāra») Paali ja Sanskriti keelest tõlkinud Linnart Mäll. Lux Orientis 2008
  • Dhammapada. Paali keelest tõlkinud Linnart Mäll. Loomingu Raamatukogu 1977
  • Suurangama pühakiri. Tallinn 1994
  • Šantideva. Bodhitšarjavatara. Sanskriti keelest tõlkinud Linnart Mäll. Perioodika 1982
  • Teeviidzaa pühakiri. Tallinn 1993
  • Troonpühakiri. Tallinn 1992

Zen-/chan-budismist

  • Fromm, E. Psühhoanalüüs ja zen-budism. Mondo 2001
  • Herrigel, E. Zen vibulaskmiskunstis. Penikoorem 1999
  • Huang Po mõtlusõpetus. Tallinn 1994
  • Lõbus ja õpetlik zen-lugu. Fantaasia 2007
  • Meel ongi Buddha. Mazu jutlused ja ütlused. Tallinna Ülikool 2013
  • Mõtluse liha ja kondid. Tallinn 1993
  • Sangharakšita. Zeni olemus. Lääne Budistliku Vennaskonna Sõbrad 2001
  • Sheng-Yen; Stevenson, Dan. Härja jälgi mööda. Chan-budismi tee tänapäeva hiina õpetaja järgi. Tänapäev 2007. (Veebis lugemiseks Budismiinstituudi veebilehel.)
  • Tae Heng. Südame õpetused. Korea naise mõtlusõpetused. Tallinn 1993
  • Van De Wetering, J. Tühi peegel. Poolteist aastat Jaapani zen-kloostris. Deevatar 2003

Tiibeti budismist

  • Barraux, R. Dalai-laamade ajalugu: Neliteist peegeldust Ilmutuste järvel. Kunst 2006
  • Bunson, Matthew E., XIV dalai-laama tarkuseõpetused. Pegasus 2004.
  • Chödrön, P. Alusta sealt, kus sa oledPilgrim 2009
  • Chödrön, P. Kui kõik variseb kokkuPilgrim 2008
  • Chödrön, P. Rahu Sõja Ajal. Pilgrim 2007
  • Cutler, Howard C. ja Tema Pühadus Dalai-laama. Kunst olla tööl õnnelik. Pegasus 2005.
  • Cutler, Howard C. ja Tema Pühadus Dalai-laama. Kunst olla õnnelik: Elamisõpetus. K-Kirjastus 2000.
  • Dalai-laama, koostanud Vreeland, Nicholas. Avali süda: Kaastunne igapäevaelus, Pegasus 2003.
  • Dalai-laama. Iidne tarkus, moodne maailm: Uue aastatuhande eetika, Elmatar 2001.
  • Dalai-laama, koostanud Hopkins, Jeffrey.  Kuidas anda elule mõte, Tänapäev 2005.
  • Dalai-laama.  Kuidas näha enda tõelist olemust, Tänapäev 2008.
  • Dalai-laama. Kõikehõlmav armastus, Pegasus 2012.
  • Dalai-Laama. Vabadus paguluses: XIV Dalai-Laama Tendzin Gjatso autobiograafia, Elmatar 1999.
  • French, Patrick. Tiibet Tiibet. Pegasus  2006
  • Goleman, D. Tervendavad emotsioonid. Vestlused dalai-laamaga emotsioonidest, meelest ja tervisest. Pegasus 2006
  • Hindamatu Pärlikee. Tallinn 1990
  • Lama Anagarika Govinda. Valgete pilvede tee. Pilgrimbooks 2010
  • Milarepa – Tiibeti suur joogi. Tallinn 1992
  • Parnov, J. Pronksnaeratus. Valgus 1975
  • Sogyal Rinpoche. Tiibeti raamat elust ja surmast. Huma 2003
  • Strober, Gerald S. ja Strober, Deborah Hart. Tema Pühadus Dalai-Laama: Elulugu intervjuudes, Pegasus 2007.
  • Tarthang Tulku. Kumnje lõdvestus. Kunst 1992
  • Tarthang Tulku. Tiibeti lõdvestus. Varrak 2007
  • Tiibeti surnuteraamat. Tallinn 1993
  • Tsangjang Gjatso, VI dalai-laama. Nukrad armastuslaulud. Tiibeti keelest tõlkinud Linnart Mäll. Lux Orientis 2006
  • Tsongkapa. Budismi peamised õpetused. HPB Loož 2007

* Antud loetelu annab ülevaate enamikest eesti keeles avaldatud budismiteemalistest raamatutest, kuid selle näol ei ole tegemist lõpliku ja kõikehõlmava raamatute nimistuga. Nii näiteks ei ole siin kajastatud Vend Vahindra poolt enne Teist Maailmasõda avaldatud kahte raamatut (vt. http://et.wikipedia.org/wiki/Vend_Vahindra.) Täiendava põhjaliku eestikeelsete budismialaste raamatute loetelu leiab Budismiinstituudi kodulehelt: http://www.budismiinstituut.ee/tekstid/tekstid.htm