Budismist, dharmast ja buddha-dhammast
Budismi määratletakse erinevalt. Mõned autorid räägivad budismist kui ühest religioonist omasuguste hulgas. Teised näevad selles põhiliselt filosoofiat – eksistentsi probleemide mõistlikku, läbimõeldud käsitlust, kujutades budismi pigem intellektuaalse ja külmalt ratsionaalse õpetusena. Kolmandad näevad selles eelkõige teraapiat ning peavad budistlikku meditatsiooni ravimiks meie neurootilise ühiskonna hädade vastu.
Kuid ühessegi neist raamidest budism kuigi hästi ei mahu. Ehk oleks kõige parem mitte proovida suruda seda etteantud kategooriate raamesse. Lõpuks on ju sõna „budism” ise Lääne päritolu. Idamaade budistid ei räägi tavaliselt üldse „budismist”, nemad ütlevad „buddha-dhamma” või „dharma”. Dharma on sanskriti sõna, mis tähendab nii tõde ennast kui mistahes õpetust, mis aitab meil teostada seda tõde oma elus ja iseendas. Budisti jaoks on dharma ei midagi vähemat, kui kavand inimteadvuse kogu potentsiaali avamiseks, selgelt visandatud arengutee, mille abil me võime ületada oma juhusliku sõltuvuslikkuse ja virguda tõelusele.
Buddha õpetusest lähemalt
Põhjalikumat ülevaadet pakuvad Chris Paulingi raamat “Sissejuhatus budismi” ja Sangharakšita “Buddha õilis kaheksaosaline tee”, mida saab siit internetilehelt lugeda.
Samuti leiab kõrvalolevatelt linkidelt artikleid ja tekste, raamatututvustusi ning Buddha õpetustest inspireeritud värsse. Juba toimunud ja peagi Budakojas toimuvatest kursustest saab ülevaate siit lingilt.
Eesti budismimaastikku laiemalt tutvustava lingikogu leiab siit.
Lisateavet leiab ka eesti-, vene-, inglise- ja soomekeelsetest raamatutest Budakoja raamatukogus.
[juiz_sps buttons=”facebook, google”]